Diákköri tevékenység: Tudományos diákkör és "tanszéki teadélután"

Ezen a lapon a tanszék diákköri programjairól tájékozódhat. Az első helyen a közeljövőben tervezett programjaink állnak, azt követően pedig a korábbiak. A diákkör részben a hagyományos értelemben vett "tudományos diákkör", az egyetemeken szokásos tartalommal, részben pedig egy olyan "tanszéki teadélután", ahol a jog és a művészet kapcsolatáról beszélgetünk.

A KÖZELJÖVŐRE TERVEZETT PROGRAMUNK

MOST ITT A NYÁR!
ILYENKOR NEM SZERVEZÜNK PROGRAMOT!
KÉRJÜK, LÁTOGASSON VISSZA SZEPTEMBERBEN!

Ök valamennyien a diákkörre sietnek:

(Az emberek sokfélesége csodálatos. Ugye? S még akkor is, ha egy irányba tartanak.)

KORÁBBI PROGRAMJAINK

2017. MÁRCIUS 9.:

A győri Justitia

Beszélgetés Lebó Ferenc szobrászművésszel, a győri Ítélőtábla épülete előtt álló szobor alkotójával

Az első rendezvény:

A részletek kinyomtathatók: innen

A rendezvény ideje és helye:

A rendezvényen készült képek: letölthetők innen (PDF)
Lebó Ferenc munkái (válogatás): letölthetők innen (PDF)

A rendezvényen bemutatott Justitia-ábrázolások (letölthető PDF)
Takács Péter: Justitia-ábrázolások Magyarországon (letölthető tanulmány, PDF)

Lebó Ferenc honlapja: elérhető innen: http://leboferenc.hu/

2016. NOVEMBER 15.:

A bírói meggyőződés

Tudományos előadás és szakmai beszélgetés.

• Előadó: Bencze Mátyás, egyetemi tanár, Debreceni Egyetem

• A téma exponálása: a modern bizonyítási rendszerek a bíróban kialakult bizonyossághoz kötik a tényállás-megállapítást. Az utóbbi időben ezért egyre többen vizsgálják a bírói meggyőződés mibenlétét, kialakulását és jellemzőit. Az előadás ezen jogszociológiai vizsgálatokról ad képet.

A hazai jogtudósok és bírák körében az utóbbi időben egyre népszerűbbé vált a bírói meggyőződés mibenlétének vizsgálata. Az érdeklődés érthető, hiszen a modern bizonyítási rendszerek a bíróban kialakult bizonyossághoz kötik a tényállás-megállapítást. Ahhoz azonban, hogy e kutatások eredményesek legyenek, fontos tisztázni, hogy valójában mit is értünk bírói meggyőződésen, és hogyan lehet (lehet-e egyáltalán) tudományos eszközökkel megbízhatóan vizsgálni az ítélkezési tevékenységnek ezt a mozzanatát. Az előadás, példákkal illusztrálva, e vállalkozás nehézségeiről szólt.

Az előadás diasora - Bencze Mátyás: A bírói meggyőződés a diasor összeállításában segítséget nyújtott Gábri Angéla, PhD hallgató) (letöltés)

Szakmai összefoglaló a rendezvényről (Pődör Lea) (letöltés)

A rendezvényről készült képek (letöltés)